Jak na čištění nábytku
Nábytek potřebuje tu a tam vyčistit. V dnešní době je k dostání nepřeberné množství různých přípravků a saponátů na čištění nábytku. Je možné si vybírat podle materiálu nábytku, jeho barvy, účelu užití apod. Máme pro vás několik tipů a vychytávek, jak si s čištěním nábytku poradit, aniž by vám to zabralo celý den a ztenčilo vaši peněženku. Návody jsou naprosto bezpečné, takže vám s úklidem mohou pomáhat i vaše ratolesti.
Na každý nábytek platí něco jiného
Při úklidu se většinou neobejdeme bez vysavače. Ten nám pomůže odstranit zapadlé drobky, popř. prach a jiné nečistoty. Univerzálním pomocníkem je také navlhčený hadřík, který si dokáže rovněž poradit s mnoha běžnými nečistotami (např. kolečka od sklenice s vodou a podobné fleky). Musíme si však dávat pozor, z jakého materiálu je nábytek vyroben a jakou má povrchovou úpravu, protože každý má jiné vlastnosti a co uvítá nábytek ze dřeva, už nemusí například dělat dobře nábytku s vysokým leskem.
Nábytek z lamina
Nejčastěji se s nábytkem z lamina setkáme v kuchyni u kuchyňské linky, v ložnici u šatní skříně a obývací stěny v obýváku. To znamená téměř u každého kusu nábytku v domácnosti. A jak tedy nábytek z lamina čistit? Údržba a čištění laminovaného nábytku je celkem jednoduchá. Vystačíme si prachovkou a navlhčeným hadříkem, navlhčeným opravdu jemně, vlhkost respektive voda, totiž nábytku z lamina nedělá příliš dobře, Můžeme také použít čističe na alkoholové bázi určené přímo pro čištění nábytku z lamina. Nikdy nepoužívejte jakákoliv abraziva, ať už to je tekutý písek nebo příliš hrubý čistící hadřík.
Dřevěný nábytek
Protože masivní dřevo se moc nemusí s vodou, je lepší k jeho čištění použít prostředky na alkoholové nebo olejové bázi. Pokud se chcete zbavit „zapatlaných“ míst od rukou, stačí takové místo potřít navlhčeným hadříkem s trochou mýdla. S velkou vrstvou prachu si hravě poradí navlhčený hadřík s pár kapkami jablečného octa. Pokud se vám na světlém dřevěném nábytku udělají rýhy, hravě je odstraníte bílou vazelínou nebo směsí ze lžičky octa a lžičky oleje. Pokud už váš dřevěný nábytek něco pamatuje a tolik se neleskne, přetřete ho hadříkem namočeným v troše olivového oleje. Jako bonus navíc se z něj bude lépe utírat prach.
Lakovaný nábytek
Tento typ nábytku patří k těm nejméně náročným, co se údržby a čištění týče. Většinou si opravdu vystačíme jen s vlhkým hadříkem. Pro větší znečištění či mastnotu stačí použít mýdlo či pár kapek citronu a teplou vodu. Budete-li chtít použít čištění chemickými přípravky, pečlivě si prostudujte návod k použití, aby nedošlo k rozpuštění vrstvy laku.
Lesklý nábytek
Pořídit si nábytek do obýváku ve vysokém lesku je poslední dobou velmi módní, avšak jeho údržba není tak úplně jednoduchá. Je na něm totiž vidět každý otisk prstu a zároveň je velmi choulostivý na poškrábání. Nábytek je dobré nejdřív nasucho zbavit prachu. Dávejte, ale pozor na materiál prachovky, abyste nábytek nepoškrábali. K vyčištění šmouh použijte jemný vlhký hadřík a opatrnými krouživými pohyby vyleštěte nábytek do sucha. Vyvarujte se použití saponátu, který by na povrchu vytvořil matný film a bylo by po lesku. Nevhodné jsou samozřejmě také jakékoli přípravky s obsahem písku či jiných podobných částic, které by mohly lesklý nábytek nevratně poškrábat.
Proutěný a bambusový nábytek
K jeho čištění zkuste použít směs z 200 ml teplé vody a šťávy z půlky citrónu. Pro vyšší lesk naneste na navlhčený měkký hadr několik kapek lněného oleje a nábytek přetřete. Po několika hodinách nábytek přetřete suchým hadříkem.
Babské rady na čištění nábytku
Zápach starého nábytku
Zejména u staršího dřevěného nábytku se často stává, že je časem nepříjemně cítit zatuchlinou. Zápach u nábytku spolehlivě odstraníme tak, když do něj na vlhké houbičce vetřeme směs vody a octa (v poměru 1:1). Na čalouněný nábytek, jako jsou třeba sedací soupravy, skvěle funguje jedlá soda, která dokáže zápach absorbovat. Větší množství (dle intenzity zápachu) nasypeme na látku, necháme 1 den působit a poté vše důkladně vysajeme.
Aby se lesklý nábytek opět leskl
Toho dosáhneme, když v litru vody uvaříme 50 g pšeničných otrub. Scedíme a nábytek přípravkem jemně otřeme hadříkem.
Jak na starý proutěný nábytek
Pokud váš proutěný nábytek časem ztratí svou pružnost, namočte ho do horké vody a nechte ho někde ve stínu samovolně uschnout.
Aby se na dřevěném nábytku neusazoval prach
Smícháme litr vody, 2 lžičky octa a lžičku glycerinu, vzniklou směs nakapeme na hadřík a nábytek otřeme.