Vysvětlivky

Bonell

 

Bonell je v podstatě vylepšená talířová pružina. U lepších typů se navíc dává mezi pružinu a vrchní vrstvu sedáku nebo matrace ještě kovová deska. Ta zajišťuje, že se pružina časem nepřetlačí do sedáku a nebude ji cítit při sednutí. U moderních typů této pružiny se zároveň nemusíte obávat vrzání nebo jiných rušivých prvků, kterými se vyznačovali pružinové matrace v dřívějších dobách.

Faliste / Vlnité pružiny

 

Vlnovcová (vlnitá / faliste) pružina se používá do sedáků sedacích souprav. Jedná se o vodorovně uloženou pružinu v podobě vlnovky, ukotvenou do konstrukce sedačky. Pokud je sedačka v kombinaci vlnovka + PUR pěna, můžete předpokládat velmi měkkou sedačku, při kombinaci vlnovka + HR PUR je sedák středně měkký / středně tvrdý. Sedačky vybavené kvalitními vlnovcovými pružinami tedy patří k těm kvalitativně lepším sedačkám na trhu. Může být kombinace sestavy sedací soupravy, kdy pohovka obsahuje Bonell pružinu a křesla vlnovitou pružinu.

PUR Pěna

 

Polyuretanová pěna používaná jako výplň matrací a sedaček. Jedná se o základní materiál používaný na trhu. PUR pěna se vyrábí v různých třídách tuhosti označovaných jako T20, T25, T30 a podobně. Obyčejně platí, že čím vyšší číslo za T následuje, tím je matrace tužší a zároveň více vydrží. Sedací soupravy, u kterých je v sedáku použité T15 nebo T20 radši nedoporučujeme kupovat. Sice budou pravděpodobně velmi levné, ale za pár měsíců už místo PUR pěny ucítíte pod sebou při dosednutí pružiny nebo konstrukci sedačky

 

 Obrázek článku

HR PUR Pěna

 

Tento typ pěny se také používá u sedaček a matrací. Zkratka HR je z anglického high resistible, takže se jedná o vysoce odolnou a víc tuhou pěnu. Výhodou je samozřejmě delší životnost u takto vyrobené sedačky, nevýhodou pro někoho může být potom vyšší tuhost sedáku. Samozřejmě, že sedačky s HR PUR pěnou budou trochu dražší než sedačky s PUR pěnou.

Silikon

 

Silikonová pěna nebo kuličky se u sedaček používají jako výplň polštářů a opěrek. Někdy se mylně uvádí, že je "sedačka vyplněná silikonem". Pochopitelně, existují i sedačky, které mají i v sedácích silikon. Jedná se ale spíše o výjimku, protože tento materiál je velmi měkký a drahý, takže sedačka, která by skutečně byla celá takto vyplněná, bude velmi drahá a sezení na ní bude připomínat vodní postel. Častější je tedy silikonová výplň u zádových polštářů a opěrek, kde tento příjemně měkký materiál zajistí pohodlí uživatele, který se zaboří do sedačky pohodlně jako do peřin. Výhodou silikonu je také skutečnost, že se velmi málo uleží, takže polštáře vyplněné silikonem vydrží dlouho měkké a nadýchané. Nevýhodou je, že je méně tvarově stálý, takže obyčejně není možné z něho vyprofilovat hranaté nebo ostřeji tvarované polštáře.

LTD deska

 

Dřevotřísková deska pokrytá laminátem, nebo případně fólií finish (tady je toto označení ale trochu nesprávné). Základní moderní materiál používaný při výrobě nábytku. Povrch je pokrytý fólií v libovolném designe (např. design dřeva) a následně kvůli odolnosti pokrytý lakem nebo laminační vrstvou. Často se u dražšího nábytku vyrábějí z LTD korpusy skříněk a dvířka potom z dražších materiálů. LTD má svoje výhody i nevýhody. K výhodám patří nízká cena a možnost výroby v jakémkoliv barevném provedení. Nevýhodou je nízká odolnost vůči vlhkosti (nesmí stát ve vodě) a případně blednutí při dlouhodobém vystavení slunci. Ve vnitřních prostorách je to ale dobrý a často používaný materiál při výrobě nábytku.

MDF deska

 

Z anglického Medium Density Fibreboard. Tedy středně hustá dřevovláknitá deska. Na rozdíl od dřevotřísky se používá dřevo rozemleté na kaši a následně lisované při vysokém tlaku do desek. Povrch je potom pokrytý nejčastěji PVC fólií. Výhodou je větší možnost tvarovat tento materiál do různých tvarů a také vysoká odolnost PVC fólie (pokud je použitá) proti vlhkosti a poškrábání. I z tohoto důvodu se MDF dvířka používají nejčastěji u kuchyní a koupelnového nábytku, kde snášejí vlhkost a také silné zátěže při používaní.

MDF desky mají objemovou hmotnost okolo 800-900 kg/m3. Mají velmi jemnou, homogenní strukturu.

Obrázek článku

Otoman

je část rohu pevné sedací soupravy bez opěradla, obvykle mírně vyvýšená v části hlavy, ve který se nachází většinou úložný prostor. Tato část sedací soupravy také určuje variantu strany Levé či pravé.

na obrázku rohové sedací soupravy https://www.nabytekpaul.cz/sedaci-soupravy/sedaci-souprava-artur-iii/

na obrázku účkové sedací soupravy https://www.nabytekpaul.cz/sedaci-soupravy/sedaci-souprava-milano-mega/

 

Mini Bimak

Jedná se o jednoduché a zároveň pevné, ložiskové kování posuvných dveří. Kování se jednoduše připevní zevnitř dveří tak, aby bylo zvenku neviditelné a i s dveřmi se nasadí do kolejnice, po které se následně dveře velmi lehce pohybují. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení