Co je ABS hrana?

ABS hrana - co to je?

Hrany desek používaných pro výrobu nábytku je potřeba chránit proti poškození a především vniknutí vlhkosti. K tomuto účelu se dříve používaly výhradně hrany papírové (melaminové). Dnes s nástupem moderních technologií se v převážné míře aplikují ABS hrany.

Složení ABS hrany

ABS je zkratka pro akrylonitrilbutadienstyren - jedná se o termoplastický kopolymer patřící do skupiny polystyrenových plastů

Jednotlivé složky

  1. Akrylonitril pro zvýšení tepelné a chemické odolnosti (obsah 15 - 35 %)
  2. Butadien pro lepší tažnost a houževnatost  (obsah 5 - 30 %) 
  3. Styren pro lepší opracovatelnost a lesklý povrch (40 - 60 %)

Výhody ABS hrany

  • odolnost vůči mechanickému poškození
  • odolnost proti působení tepla
  • odolnost proti  chemickým přípravkům
  • jednoduchá aplikace a zpracování

Nevýhody ABS hrany

  • vyšší cena
  • hořlavost s vysokou kouřivostí

ABS hrana kotouče

Provedení ABS hran

ABS hrany jsou vyráběny v široké barevné škále, včetně dekorů dřeva. Pro hranění nábytku se používají převážně hrany s plochým profilem o síle 0,5 až 2 mm. Nejsou však výjimkou hrany silnější a nebo různě profilované. 

Použití ABS hrany

Na hrany u kterých se předpokládá menší zátěž a hrany více tvarované, např. oblé hrany s menším poloměrem oblouku, se používají slabší ABS hrany. Naopak na rovné hrany s předpokládanou větší zátěží se aplikují hrany o větší síle. Různě tvarované hrany nachází své uplatnění především u designového nábytku.

ABS hrany najdou své uplatnění především u kuchyňského nábytku, který je vystaven extrémnímu namáhání a to, jak mechanickému, tak tepelnému. Proto se používá ke hranění jednotlivých skříněk kuchyňské linky. Avšak nejen u kuchyní se používají ABS hrany. Své použití najdou u obývacích stěn, konferenčních stolků, komod a nesmíme samozřejmě zapomenout na šatní skříně